پربازدید ها

انرژی تاریک چیست ؟

انرژی تاریک

 

 انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه چیز در جهان را تشکیل می دهد. امروزه اکثر علاقمندان نجوم این نام را شنیده اند اما بعضی ها ممکن است انرژی تاریک را با ماده تاریک اشتباه بگیرند .

انرژی تاریک نامی است که به نیروی اسرارآمیزی داده می شود که باعث می شود سرعت گسترش جهان ما به مرور زمان سرعت بگیرد و کند نشود . اخترشناسان در قرن بیستم یاد گرفتند جهان درحال گسترش است. آنها فکر می کردند که گسترش ممکن است برای همیشه ادامه یابد یا سرانجام ؛ اگر جهان جرم کافی داشته باشد و به همین دلیل ، خود جاذبه باعث شود این روند  معکوس شود و باعث ایجاد یک بحران بزرگ شود. اکنون ، در اوایل کیهان شناسی قرن 21 ، این ایده تکامل یافته است. جهان به نظر می رسد که در حال گسترش سریعتر از میلیاردها سال قبل است. چه چیزی می تواند باعث افزایش سرعت انبساط شود؟ بعضی اوقات ستاره شناسان کنونی از یک نیروی دافعه به عنوان یک راه ممکن برای درک آن صحبت می کنند.

تا اواخر دهه 1990 ، اکثر کیهان شناسان معتقد بودند جهان دارای جرم کافی برای ایجاد یک بحران بزرگ نیست. به طور خاص ، به نظر می رسد داده های به دست آمده توسط 2dF Galaxy Redshift Survey (در علم نجوم ، 2dF Galaxy Redshift Survey ، 2dF یا 2dFGRS یک بررسی مجدد است که توسط رصدخانه نجوم استرالیا با تلسکوپ 3.9 متری آنگلو-استرالیا بین سالهای 1997 و 11 آوریل 2002 انجام شده است. داده های این بررسی در تاریخ 30 ژوئن 2003 انجام شد.) و Sloan Sky Sky Survey تأیید می کنند که جهان برای همیشه گسترش خواهد یافت ، هرچند که با نیروی بسیار ضعیفی به عنوان جرم و وزن خود جهان سعی در عقب نشینی دارد.

اولین نشانه انقلابی که باید کشف شود در سال 1998 در طی بررسی ابرنواخترهای نوع 1A انجام شد. انفجارهای بزرگ ستاره های غول پیکر در حال مرگ (چرخه زندگی ستارگان)برای اخترشناسان بسیار مفید است زیرا همواره یک میزان نور ثابت را تولید می کنند و بنابراین می توانند به عنوان به اصطلاح “شمع استاندارد” برای محاسبه مسافت در کیهان مورد استفاده قرار گیرند. این یک ایده بسیار ساده است. شبها به کرم شب تاب فکر کنید: همه آنها با همان میزان درخشش ، می درخشند. با اندازه گیری میزان روشنایی آنها از جایی که هستید ، می توانید فاصله آنها را محاسبه کنید.

با استفاده از هشت تلسکوپ در سراسر جهان ،تحقیقات در سال 1998 توسط دو گروه بین المللی ستاره شناس از جمله آمریکایی ها آدام ریس و سائول پرلمتور و برایان اشمیت در استرالیا انجام شد. هدف آنها استفاده از فاصله ابرنواخترهای نوع 1A برای محاسبه سرعت انبساط جهان است .

نتایج این تحقیق شگفت آور بود. ابرنواخترهای دوردست که وقتی جهان فقط دوسوم از سن فعلی خود رخ داده بودند، بسیار ضعیف تر از آنچه که باید باشند ، بودند و به همین ترتیب بسیار دورتر بودند. پیامد این امر این بود که اگر ایده های فعلی صحیح بودند ، جهان خیلی سریعتر از آنچه باید گسترش می یافت گسترش یافته بود.

وقتی این نتایج فاش شد ، شک و تردیدهای زیادی در جامعه نجومی مشاهده شد ، این مشاهدات به زودی توسط تیم ها و روش های دیگر تکرار می شوند . بعد ها ، مشخص شد که گسترش جهان ، چنان که معمولاً تصور می شد ، کند نمی شود بلکه در واقع سریع تر میشود .

حتی عجیب تر اینکه ، گسترش آن چنان که انتظار می رود تا سالهای هفت یا هشت میلیارد سال پس از بیگ بنگ ، درحال کند شدن بوده . اما پس از آن ، به دلایل کاملاً ناشناخته ، یک “نیروی ضد جاذبه” مرموز شروع به تسلط خود کرد ، و بر ترمز انبساط که گرانش بود غلبه کرد و سپس سرعت آن را معکوس کرد.

 

شما می توانید تصور کنید که این امر برای نجوم شناسان و کیهان شناسان چقدر شوکه کننده بود.

 

دانشمندان به نیرویی که مسئول این شتاب است لقب انرژی تاریک داده اند. در این حالت ، تاریک به معنای ناشناخته است نه به معنای واقعی کلمه تاریک ، همانطور که در مورد ماده تاریک وجود دارد.

فیزیک انرژی تاریک بسیار سوداگرانه است. یک ایده که در سالهای اخیر به وجود آمده این است که انرژی تاریک شبیه نیرویی است به نام “quintessence” ، که از خویشاوندان رشته Higgs است. اما تاکنون هیچ مدرکی مشاهده ای برای پشتیبانی یا توضیح این مورد موجود نیست.

در آینده ، زمانی که این شتاب بر نیروهایی که جهان را در کنار هم قرار می دهند غلبه می کند و به معنای واقعی کلمه تمام ماده را در کیهان جدا می کند ، این یک سناریو معروف به کابوس Big Rip است.

 

چندین ماموریت فضایی فعلی و آینده و نظرسنجی های زمینی وجود دارد که ماهیت انرژی تاریک را بررسی خواهند کرد ، از جمله آن می توان به تلسکوپ WFIRST در مدار ناسا و بررسی بین المللی انرژی تاریک مستقر در شیلی اشاره کرد.

جمع بندی: جهان سریعتر از تئوری های قدیمی پیش بینی شده در حال گسترش است. انرژی تاریک ، یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی ، ممکن است باعث تسریع در گسترش آن شود. اکنون تصور می شود انرژی تاریک 68٪ از همه چیز در جهان را تشکیل می دهد.

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نه =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است