پربازدید ها

تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است:

“Webb will be the largest, most powerful and complex space telescope ever built and launched into space. It will fundamentally alter our understanding of the universe.”

“وب بزرگترین ، قدرتمندترین و پیچیده ترین تلسکوپ فضایی خواهد بود که تاکنون ساخته شده و به فضا پرتاب می شود. این اساساً درک ما از جهان را تغییر خواهد داد.”

تلسکوپ فضایی جیمز وب (که گاهی به آن JWST یا Webb گفته می شود) یک تلسکوپ مادون قرمز بزرگ با یک آینه اولیه 6.5 متری خواهد بود. این تلسکوپ با یک موشک Ariane 5 از گویان فرانسه در سال 2021 پرتاب می شود.

وب بزرگترین رصدخانه دهه آینده خواهد بود و در خدمت هزاران ستاره شناس در سراسر جهان است. این مطالعه در هر مرحله از تاریخ جهان ، اعم از اولین درخشان های پس از بیگ بنگ ، تا تشکیل سیستم های خورشیدی قادر به پشتیبانی از زندگی در سیارات مانند زمین ، تا تکامل منظومه شمسی خودمان ، مطالعه خواهد کرد.

وب قبلاً با عنوان “تلسکوپ فضایی نسل بعدی” (NGST) شناخته می شد. در سپتامبر 2002 پس از مدیر سابق ناسا ، جیمز وب تغییر نام یافت.

تلسکوپ جیمزوب
تلسکوپ جیمزوب

جیمزوب بزرگترین و از لحاظ فنی پیچیده ترین تلسکوپ علوم فضایی است که ناسا تاکنون ساخته است. این مجموعه از اجزای بسیاری تشکیل شده است که برای دستیابی به موفقیت در مأموریت باید همه با هم ارتباط برقرار کرده و کار کنند. اکنون که تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا به شکل نهایی خود مونتاژ شده است ، تیم های آزمایشگاهی فرصت بی نظیری را برای تست یک نرم افزار مهم و آنالیز الکتریکی در کل رصدخانه به عنوان یک وسیله ازمایشگاهی منفرد و کاملاً متصل پیدا کردند.

اهمیت تست را نمی توان در توسعه نرم افزار نادیده گرفت. واحدهای مجزا از کدها باید همانطور که نوشته شده اند آزمایش شوند ، سپس به صورت ترکیب شده در اجزای نرم افزاری بزرگتر و بزرگتر ، مجدداً مورد آزمایش قرار گیرند. برای تأیید کد اصلاح شده ، رفتارهای غیر منتظره و ناخواسته در سیستم اجرا نمی شود ، هر بار رفع اشکال ، یا ویژگی اضافه شود ، باید دوباره آزمایش شود. برای تکمیل آزمون ، پرسنل به صورت 24 ساعته و به مدت 15 روز متوالی کارمیکنند و تقریباً 1070 اسکریپت یا سکانس از دستورالعمل ها اجرا شد و نزدیک به 1370 مرحله باقی مانده .

وب یک همکاری بین المللی بین ناسا ، آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) است. مرکز پرواز فضایی گادارد ناسا تلاش هادر راستای توسعه را مدیریت می کند. شریک اصلی صنعت Northrop Grumman است. موسسه علوم تلسکوپ فضایی وب ، بعد از راه اندازی وب ، فعالیت خواهد کرد.

چندین فناوری نوآورانه برای Webb ایجاد شده است. اینها شامل یک آینه اولیه است که از 18 قطعه جداگانه ساخته شده است که پس از پرتاب باز و تنظیم می شوند. آینه ها از بریلیوم فوق العاده سبک ساخته شده اند. بزرگترین ویژگی وب یک محافظ پنج لایه که به اندازه زمین تنیس است که بیش از یک میلیون بار گرمای خورشید را کاهش می دهد. از ابزار این تلسکوپ – دوربین و طیف سنج – دارای ردیاب هایی هستند که حتی قادر به ضبط سیگنال های بسیار ضعیف هستند.

(NIRSpec) یک ابزار  قابل برنامه ریزی است که مشاهده حداکثر 100 شیء را بطور همزمان امکان پذیر می کند. وب همچنین دارای یک Cryocooler برای خنک کردن ردیاب های مادون قرمز مادون قرمز میباشد که تکنولوژی خاصی دارد .

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است