پربازدید ها

6 چیز که باید درباره هلیکوپتر مریخ نورد "نبوغ" ناسا بدانید

هلیکوپتر مریخنورد

 

اولین هلیکوپتر که قصد پرواز در سیاره دیگر را دارد ، از شگفتیهای مهندسی است. با این مقاله واقعیت های کلیدی بیشتری در مورد برنامه های آن کسب کنید.

 

هنگامی که مریخ نورد ” Perseverance rover” ناسا از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کانااورل در فلوریدا در اواخر تابستان امسال پرتاب شد ، یک آزمایش ابتکاری را به همراه داشت : هلیکوپتر مریخ نورد “نبوغ” . نبوغ ممکن است فقط در حدود 4 پوند (1.8 کیلوگرم) وزن داشته باشد ، اما جاه طلبی های بزرگی با این وزن کم به همراه دارد.

 

هوارد گریپ ، خلبان اصلی نبوغ در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا گفت: ” برادران رایت نشان دادند که پرواز در هوا در جو زمین امکان پذیر است.” “با نبوغ ، ما در تلاش هستیم که همین کار را برای( در) مریخ انجام دهیم .”

 

در اینجا شش مورد است که باید درباره اولین هلیکوپتر که به سیاره دیگری می رود ، بدانید :

 

 

 

  1. 1. نبوغ ، یک آزمایش پرواز است.

 

نبوغ همان چیزی است که به عنوان شکوفایی فناوری شناخته می شود – پروژه ای که به دنبال آزمایش آن ، توانایی اثبات قابلیت جدید ان برای اولین بار ، با دامنه محدود را دارد . شکوفایی فناوری پیشگامانه قبلی شامل مریخ نورد Sojourner و ریزه اندام Cube One (MarCO) CubeSats بود که در سال 2018 به مریخ پرواز کردند.

 

نبوغ دارای چهار تیغه فیبر کربن ساخته شده است که به دو روتور (موتور هلیکوپتر) متصل شده اند که در جهت مخالف یکدیگر در حدود 2400 دور در دقیقه می چرخند – خیلی سریعتر از هلیکوپتر معمولی روی زمین . همچنین دارای سلول های خورشیدی ، باتری ها و سایر اجزای نوآورانه است . نبوغ ابزارهای علمی را به همراه ندارد و یک آزمایش جداگانه ای از مریخ نورد perseverance Mars 2020 است.

  1. نبوغ اولین هواپیما برای تلاش برای پرواز کنترل شده در سیاره دیگر خواهد بود.

چه چیزی باعث می شود پرواز یک هلیکوپتر در مریخ سخت شود؟ برای یک مثال ساده ، جو نازک مریخ دستیابی به نیروی کافی برای لیفت یا بلند شدن را کم می کند . از آنجا که جو مریخ 99٪ کمتر از زمین متراکم تر است ، نبوغ باید سبک باشد ، با تیغه های روتور بسیار بزرگتر و چرخش بسیار سریعتر از آنچه برای یک هلیکوپتر روی زمین لازم است.

 

همچنین دما می تواند در Jezero Crater سرد باشد ، جایی که Perseverance با “نبوغ” متصل به خود در فوریه 2021 فرود می اید. دما شب ها در آنجا به منهای 130 درجه فارنهایت (منهای 90 درجه سانتیگراد) می رسد . در حالی که تیم نبوغ روی زمین ، هلیکوپتر را در دمای مریخ آزمایش کرده و معتقد است که باید طبق برنامه ریزی در مریخ کار کند ، سرمای زیاد باعث محدودیت ها در طراحی بسیاری از قسمت های نبوغ خواهد شد.

 

علاوه بر این ، کنترل کننده های پرواز در JPL قادر به کنترل هلیکوپتر با جوی استیک نیستند. تاخیر در ارتباطات بخشی ذاتی از کار با فضاپیما در مسافت های بین سیاره ای وجود دارد. لازم است دستورات از قبل به خوبی ارسال شوند ، به این ترتیب داده های مهندسی مدت ها پس از هر پرواز از فضاپیما برمی گردند. در این میان ، نبوغ استقلال زیادی خواهد داشت تا بتواند تصمیمات خود را در مورد نحوه پرواز به یک ایستگاه و تصمیم گیری در مورد خود حفظ کند.

 

  1. 3. نبوغ یک نام مناسب برای یک روبات است که نتیجه خلاقیت شدید است.

 

دانش آموز دبیرستانی Vaneeza Rupani از Northport ، آلاباما ، در ابتدا نام Ingenuity را برای مریخ نورد مریخ 2020 ثبت کرده بود ، قبل از آن که نام آن به عنوان Perseverance نامگذاری شود ، اما مقامات ناسا با توجه به میزان تفکر خلاق این تیم ، این اسم را به عنوان یک اسم فوق العاده برای هلیکوپتر تشخیص دادند.

 

روپانی نوشت: “نبوغ و درخشش افرادی که به سختی تلاش می کنند تا بر چالش های سفر بین سیاره ای غلبه کنند ، شگفتی های اکتشافات فضایی را به ما می اموزند.” “نبوغ چیزی است که به مردم امکان می دهد کارهای شگفت انگیز را انجام دهند.”

 

 

4- نبوغ قبلاً نكات مهندسي را نشان داده است.

 

در مراحل دقیق از سال 2014 تا 2019 ، مهندسان JPL نشان دادند كه ساخت هوانورد كم وزن ، که قادر به تولید نیروی كافی در جو نازك مریخ و توانایی بقا در محیطی مانند مریخ را داشته باشد وجود دارد. آنها مدلهای پیشرفته تر را در شبیه سازهای فضایی ویژه در JPL آزمایش کردند. در ژانویه سال 2019 ، بالگرد واقعی که با “استقامت” به سیاره سرخ روانه می شود ، ارزیابی نهایی پرواز خود را پشت سر گذاشت.

 

5- تیم نبوغ گام به گام موفقیت های خود را زیاد کرد

 

با توجه به اینکه نبوغ ابتدایی در تلاش بود تا به سرانجام برسد ، تیم دارای لیست طولانی از نقاط عطفی بود که باید قبل از آن که هلیکوپتر بتواند از زمین بلند شود و در بهار سال 2021 در مریخ فرود اید ، بررسی میشد. نقاط عطف شامل موارد زیر است:

 

باقی ماندن از پرتاب از کیپ کانااورال ، سفر به مریخ ، و فرود آمدن بر روی سیاره سرخ

اعزام به سطح از  کاوشگر perseverance

گرم نگه داشتن خودمختار در طی شبهای بسیار سرد مریخ

خود را با پنل خورشیدی شارژ کند

و سپس نبوغ اولین تلاش پرواز خود را انجام می دهد. اگر هلیکوپتر در اولین پرواز موفق شود ، تیم نبوغ حداکثر چهار پرواز آزمایشی دیگر را در یک بازه 30 روزه مریخ (31 روز زمین) انجام می دهد.

 

  1. در صورت موفقیت نبوغ ، اکتشاف در آینده مریخ می تواند یک بعد هوایی بلند پروازانه ای را در بر بگیرد

نبوغ برای نشان دادن فن آوری های مورد نیاز برای پرواز در جو مریخ در نظر گرفته شده است. در صورت موفقیت ، این فناوری ها می توانند سایر وسایل نقلیه پرنده پیشرفته روباتیک را که ممکن است در مأموریت های روباتیک و انسانی آینده به مریخ گنجانده شوند ، فعال کنند. آنها می توانند ، تصاویر با کیفیت بالا و شناسایی های بهتر را نسبت به ماهواره های فعلی در مدار مریخ ارائه دهند دسترسی به زمین هایی را که دسترسی به مریخ نوردان دشوار است وبرای انسان ها  فراهم کند.

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هجده =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است