پربازدید ها

کهکشانها

کهکشان

کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک تریلیون ستاره هستند که به وسیله جاذبه در کنار هم قرار می گیرند. تصور می شود تقریباً همه کهکشان های بزرگ نیز حاوی سیاهچاله های فوق العاده در مراکز خود هستند. در کهکشان خود ما ، کهکشان راه شیری ، خورشید تنها یکی از تقریباً 100 تا 400 میلیارد ستاره است که در اطراف ساژیتاریوس A  می چرخد ، ساژیتاریوس یک سیاه چاله فوق العاده است که به اندازه چهار میلیون خورشید  جرم دارد .

هرچه ما به کیهان عمیق تر نگاه کنیم ، کهکشان های بیشتری را می بینیم. یک مطالعه سال 2016 تخمین زده است که جهان مشاهده شامل دو تریلیون یا دو میلیون میلیون کهکشان است. برخی از این سیستم های دوردست شبیه به کهکشان راه شیری خود ما هستند ، در حالی که برخی دیگر کاملاً متفاوت هستند.

انواع کهکشان ها

قبل از قرن بیستم ، ما نمی دانستیم کهکشان هایی غیر از کهکشان راه شیری وجود داشته است. اخترشناسان پیش از این ، مانند ابرهای گازی ، آنها را “سحابی” طبقه بندی کرده بودند. اما در دهه 1920 ، ستاره شناس ادوین هابل نشان داد كه سحابی آندرومدا به نوعی كهكشان است. از آنجایی که تا این حد از ما فاصله دارد ، بیش از 2.5 میلیون سال طول می کشد تا آندرومدا نوری تابش کند. با وجود فاصله زیاد ، آندرومدا نزدیکترین کهکشان بزرگ به راه شیری ما است و در آسمان شب به اندازه کافی روشن است که با چشم غیر مسلح در نیمکره شمالی قابل مشاهده باشد.

در سال 1936 ، هابل راهی برای طبقه بندی کهکشان ها پیدا کرد و آنها را به چهار نوع اصلی تقسیم کرد: کهکشان های مارپیچی ، کهکشانهای عدس ، کهکشان های بیضوی و کهکشان های نامنظم.

بیش از دو سوم از کهکشانهای مشاهده شده ، کهکشانهای مارپیچی هستند. یک کهکشان مارپیچی دارای یک دیسک چرخان مسطح و دارای برآمدگی مرکزی است که توسط بازوهای مارپیچی احاطه شده است. این دیسک با سرعت صدها کیلومتر در ثانیه در حال چرخش است. راه شیری ما نیز مانند سایر کهکشانهای مارپیچی ، یک نوار ستاره ای خطی و پر ستاره در مرکز خود دارد.

کهکشانهای بیضوی همانطور که از نامشان پیداست بیضی شکل اند: آنها عموماً گرد هستند اما می توانند در امتداد یک محور طولانی تر از طول محوردیگری باشند. بزرگترین کهکشان های شناخته شده جهان – کهکشان های غول پیکر بیضوی – می توانند حاوی یک تریلیون ستاره باشند و دو میلیون سال نوری ازما دور باشند. کهکشانهای بیضوی نیز ممکن است کوچک باشند ، در این حالت به آنها کهکشانهای بیضوی کوتوله گفته می شود.

سه نوع از کهکشانها

کهکشانهای عدس ، مانند کهکشان نمادین Sombrero ، شکلی بین کهکشانهای بیضوی و مارپیچ دارند. آنها به دلیل شباهت با لنزها “عدسی” خوانده می شوند: مانند کهکشان های مارپیچی ، دیسک های نازک و چرخشی از ستاره و یک برآمدگی مرکزی دارند ، اما بازوهای مارپیچی ندارند و مانند کهکشانهای بیضوی ، آنها گرد و غبار و ماده ای بین ستاره ای ندارند و به نظر می رسد بیشتر در مناطق پرجمعیت فضا شکل می گیرند.

کهکشانهایی که مارپیچ ، عدسی یا بیضوی نیستند ، کهکشانهای نامنظم نامیده می شوند. کهکشانهای نامنظم ، مانند ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک که راه شیری ما را پوشانده اند ، به نظر می رسد و فاقد شکل مشخصی هستند ، غالباً به این دلیل که تحت تأثیر گرانشی کهکشان های دیگر نزدیک هستند. آنها پر از گاز و گرد و غبار هستند ، و این باعث می شود آنها برای ایجاد ستاره های جدید مهد خوبی باشند.

ریشه های کهکشان

اولین ستارگان جهان حدود 180 میلیون سال پس از بیگ بنگ بوجود امدند. جاذبه تا زمان 400 میلیون سال بعد یا کمتر از 3 درصد از سن کنونی جهان ، اولین کهکشان ها را شکل داده  بود.

اخترشناسان اکنون تصور می كنند كه تقریباً همه كهكشانها – با استثنائات ممكن – در هاله های عظیمی از ماده تاریك قرار گرفته اند. اما هنوز هم سؤالات درباره چگونگی شکل گیری کهکشان ها وجود دارد. برخی معتقدند كهكشانها از خوشه های كوچكتر در حدود یك میلیون ستاره تشکیل شده اند كه به خوشه های كروی مشهور هستند ، در حالی كه برخی دیگر معتقدند كهكشانها ابتدا تشکیل شده و بعداً دارای خوشه های كروی شده اند. همچنین تشخیص اینکه چه تعداد از ستاره های این کهکشان از گاز تشکیل شده اند ، دشوار است ، همچنین ممکن هم هست در یک کهکشان دیگر تشکیل شده باشد و بعداً به کهکشانی دیگر پیوسته باشد .

اینها تنها چند سوال کوچک مطرح شده اند.

با تحقیقات ستاره شناسان ازدورترین های جهان – و اولین لحظه ها – و کمک سازهایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب و ناسا باید به حل سؤالات بنیانی بپردازیم .

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است