پربازدید ها

سحابی

سحابی

یک تعریف ساده : سحابی ها توده هایی از گاز هایی سبک مانند هیدروژن و هلیوم هستند که محل تولد ستارگان اند و حجم بزرگی دارند . این تعریف برای کسی که فقط میخواد بدونه اصلا سحابی چی هست ولی اگه اطلاعات علمی و جزئیات بیشتری میخواید با ما همراه باشید .

سحابی چیست؟

“nebula ” از لغت یونانی “ابر” نامگذاری شده است. سحابی ها از نظر اندازه بسیار متفاوت هستند. قطر آنها حتی صدها سال نوری است. سحابی ها حاوی مقدارکمی جرم هستند. چگالی بیشتری نسبت به فضای اطراف خود دارند. با این وجود بسیاری از سحابی ها از هر خلاء ما که در زمین ایجاد شده کمتر متراکم هستند.

“سحابی ابری از گاز و گرد و غبار در فضای بین ستاره ای است ، که در آسمان شب  به عنوان یک لکه روشن روشن یا به عنوان یک شبح تیره قابل مشاهده است .

سحابی ها چنان پراکنده هستند که فقط با قرار گرفتن در وسعت دید زیاد و فیلترهای خاص می توان آنها را تشخیص داد.

سحابی ها معمولاً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده اند ، زیرا این ها رایج ترین و پایدارترین ترکیبات در جهان هستند. تشکیل سحابی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک ستاره دستخوش تغییر مهمی شود ، مانند همجوشی بیش از حد در هسته آن.

سحابی چگونه تشکیل میشود؟

در اصل ، سحابی وقتی تشکیل می شود که مواد بین ستاره فروپاشی گرانشی را تجربه می کنند. جاذبه گرانشی متقابل باعث می شود مواد در فضا جمع شود و به هم بپیوندد و مناطقی با چگالی شدید ایجاد شود.

جهان خلاء کامل نیست. فضای بیرونی از “Interstellar Medium” ISM تشکیل شده است که در اصل ذرات گاز و گرد و غبار است. تقریباً 99٪ از Interstellar Medium از گاز تشکیل شده است و حدود 75٪ از جرم آن به شکل هیدروژن است. 25٪ باقی مانده هلیوم است.

گاز بین ستاره ای شامل اتمها و مولکولهای خنثی و ذرات باردار مانند یونها و الکترونها است. این گاز دارای چگالی متوسط تقریبا 1 اتم در هر سانتی متر مکعب است که بسیار سبک است.

انواع سحابی :

سحابی ها در چهار نوع اصلی قرار دارند. بیشتر آنها در رده سحابی های Diffuse قرار می گیرند ، به این معنی که آنها هیچ مرز مشخصی ندارند. اینها را می توان بر اساس رفتار خود با نور مرئی به دو دسته دیگر تقسیم کرد – “سحابی های انتشاردهنده” و “سحابی بازتابی”.

سحابی های انتشار آنهایی هستند که پرتوهایی از گاز یونیزه شده تابش می کنند زیرا آنها اکثرا از هیدروژن یونیزه شده تشکیل شده اند. سحابی اریون از نوع سحابی انتشار دهنده است.

نه تنها درخشان ترین سحابی در آسمان ما ، بلکه همچنین فعال ترین منطقه ستاره ساز در کهکشان ما است. این سحابی با یک تلسکوپ کوچک به راحتی قابل مشاهده است .

سحابی سیاره ای

وقتی ستاره شناسان اولیه این سحابی های دور و جمع و جور را در آسمان شب مشاهده کردند – فکر می کردند که آنها باید سیاره باشند. در واقعیت ، سحابی های سیاره ای هیچ ارتباطی با سیارات ندارند.  تشکیل این جسم درآسمان زمانی اتفاق می افتد که یک کوتوله سفید در ابرنواختر منفجر می شود.(زندگی ستاره) این انفجار مواد بین ستاره ای را در فضا پخش میکند که در نهایت می تواند به یک سحابی تبدیل شود.

سحابی های سیاره ای هنگام مرگ ستاره ایجاد می شوند و شکل های چشمگیری از تابش گاز کیهانی ایجاد می کنند. برخی از نمونه های عالی سحابی های سیاره ای در آسمان شب شامل سحابی حلقه ، سحابی دمبل و سحابی هلیکس است.

سحابی حاصل از باقیمانده ابرنواختر(Supernova Remnant) :

ابرنواختر یک انفجار کیهانی است که مواد موجود از یک ستاره را در گستره وسیعی از فضا پخش میکند. بقایای این انفجارباعث شکل گرفتن سحابی است و این نوع سحابی از باورنکردنی ترین سحابی ها را در فضا ایجاد می کند.

سحابی Veil نمونه بارز Supernova Remnant است ، همانطور که مشاهده می شود این تصویر با استفاده از یک تلسکوپ کوچک در حیاط خلوت من گرفته شده است. سحابی Veil شامل چندین سحابی رشته ای است ، از جمله مثلث Pickering.

سحابی

سحابی تاریک

یک سحابی تاریک ابری از گاز و غبار است که به دلیل نواحی روشن از مواد بین ستاره ای و ستارگان در پشت آن آشکار می شود. نوعی ازسحابی است که در برابر پس زمینه روشن سایه میاندازد وشکل های جالبی ایجاد می کند.

همچنین ، آنچه به عنوان سحابی تاریک شناخته می شود ، ابرهای ماتی است که تابش قابل مشاهده ای را منتشر نمی کنند و توسط نورستاره ها روشن نمی شوند بلکه مسیر نور را از اشیاء درخشان در پشت سر خود مسدود می کنند. دقیقاً مانند سحابی های انتشاردهنده و بازتاب ، سحابی های تاریک منبع انتشار مادون قرمز هستند که بیشتر به دلیل وجود گرد و غبار در آنها است.

سحابی

 

 

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است