پربازدید ها

بعد چیست؟

بعد

سلام ؛ همانطور که احتمالاً متوجه شده اید ، ما در دنیایی زندگی می کنیم که توسط سه بعد مکانی و یک بعد زمان تعریف شده است. به عبارت دیگر ، تنها سه عدد در هر لحظه مکان فیزیکی شما را مشخص می کنند. بر روی زمین ، این مختصات به طول جغرافیایی ، عرض جغرافیایی و ارتفاع تقسیم می شوند که ابعاد طول ، عرض و ارتفاع (یا عمق) را نشان می دهد. به این مختصات یک زمان نسبت دهید ، وحالا است که  شما موجودیت پیدا خواهید کرد .

در واقع بعد فضایی که ما میشناسیم زیر بنای ساخت شماست (از نظر فیزیکی )و زمان مفهوم بودن شما .

برای درک کردن بهتر این وضعیت تصور کنید؛ دنیای تک بعدی مانند یک نقطه بر روی خط اندازه گیری میشود. می توانید نقطه را به سمت جلو هل دهید و می توانید نقطه را به سمت عقب بکشید ، اما برای مشخص کردن محل دقیق آن در خط ، فقط به یک شماره نیاز دارید: طول. مهره کجاست؟ در موقعیت 6 اینچی (15 سانتیمتری) قرار دارد.

حالا بیایید به دنیایی دو بعدی ارتقا یابیم. این بعد در واقع یک نقشه مسطح است ، مانند زمین بازی در بازی هایی مانند Battleship یا شطرنج. شما فقط نیاز به طول و عرض برای تعیین مکان دارید. در شطرنج ، تنها کاری که باید انجام دهید تا مختصات را بدانید این است که بگویید “E5” ، و می دانید که منظور مکان خط افقی “E” و خط عمودی “5” است.

حال بیایید یک بعد دیگر اضافه کنیم. عوامل دنیای ما از ارتفاع (عمق) ماهیت پیدا میکنند.در حالی که مکان دقیق یک زیردریایی در رادار کشتی جنگی فقط به دو عدد احتیاج دارد ، یک زیردریایی در واقع ، یک سومین مختصات را از عمق طلب می کند. مطمئناً ممکن است عمق آن در حال کاهش باشد ، یا ممکن است زیر 800 پا (244 متر) پنهان شود. کدام یک درست است؟

آیا یک بعد مکانی چهارم وجود دارد؟ خوب ، این یک سوال دشوار است زیرا در حال حاضر ما نمی توانیم چیزی فراتر از ابعاد طول ، عرض وارتفاع را درک یا اندازه گیری کنیم. اما پاسخ سوال ساده است : بله .

 همانطور که برای مشخص کردن یک مکان در یک دنیای سه بعدی ، به سه عدد نیز نیاز است ، یک دنیای چهار بعدی به چهار نیاز دارد.

برای درک بعد چهارم کافی است به نحوه بوجود امدن بعد های پایین تر مثل بعد سوم فکر کنید .بعد دوم حاصل در عمود کردن دو تا یک بعد به هم است و بعد سوم بعدی است که یک تک بعد به یک دوبعدی عمود شود و بعد چهارم حاصل عمود کردن یک تک بعد به فضای سه بعدی است البته درک ان برای ما انسان های سه بعدی دشوار است اما این ضعف ما دلیل بر نبودن ان بعد نیست .( منظور از عمود زاویه قائمه است)

بعد چهارم وجود دارد ، فقط آن را نمی بینید ، علاوه بر این ، این بدان معناست که هر نقطه از جهان سه بعدی ما دارای یک بعد مکانی چهارم فضایی اضافی است که درون آن      می گنجد.

بعد های بالا تر از بعد چهارم نیز وجود دارند و به همین صورت تعریف میشوند .

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است