پربازدید ها

((موتور وانکل))

موتور وانکل

        به نظر من موتور وانکل یکی از اون موتور هایی هست که واقعا در حقش اجحاف شده در صورتی که یک موتور مکانیکی خیلی باحال هست که در نگاه اول شاید یکم پیچیده به نظر بیاد ولی هر کسی که یکم از مکانیک سر در بیاره حتما عاشقش میشه .

موتورهای دورانی وانکل گونه ای از موتورهای احتراق داخلی هستند ، به گونه ای که از یک طراحی دورانی بهره گرفته شده  تا نیروی احتراق را به نیروی محرکه تبدیل نمایند .

 این موتور همانند موتور های رفت و برگشتی دارای 4 مرحله اصلی میباشد.

 مکش- تراکم- انفجار- تخلیه .

که این چهار مرحله در فضایی ما بین چرخنده مثلثی شکل(که همان نقش پیستون را ایفا میکند) و محفظه بیضی شکل- تخم مرغ گونه-  انجام میشوند ..
با این طراحی قدرت بالایی را میتوان به نرمی انتقال داد .

کم صدا بودن موتور، روان بودن، و سادگی آن بود که توانست نظر همگان را به خود جلب کند .

کمپانی های خودرو سازی بزرگی در پی ادامه این طرح فعالیت نمودند که شاید به جرئت بتوان گفت که کمپانی ژاپنی<< مزدا>> توانست وفاداری خود را نسبت به این طرح در بین کمپانی های معتبری همانند رولز رویس و جنرال موتورز و مرسدس بنز بیشتر از پیش ثابت نماید .

مدل های معروف شرکت مزدا برای این موتور ها (ار- ایکس 7&ار-ایکس8) میباشد .

تمام مراحل که در موتور های خطی انجام می شوند در این موتور ها هم صورت می پذیرند اما به گونه ای دیگر و در فضایی دیگر. با چرخش روتور(چرخنده) از مقابل دریچه ورودی که فاقد سوپاپ است عملیات مکش صورت گرفته و این مخلوط مکیده شده با چرخش روتور در فضای مابین روتور و محفظه روتور محبوس شده ومتراکم می شود.

این مخلوط متراکم توسط تعدادی شمع محترق شده و در در حین چرخش روتور محترق شده و نیرویی به روتور اعمال میکند که این نیرو از قسمت گودال های احتراق به خود روتور وارد می شود سپس در ادامه چرخش این مخلوط از قسمت پورت(دریچه) اگزوز به خارج انتقال پیدا می کند .

موتور وانکل

بررسی فنی :

قدرت خروجی:
این موتور ها در مقایسه با موتور های خطی دارای مزایای هستند که از جمله مهمترین آنها میتوان اشاره به توان خروجی آنها نمود .

همانطور که میدانید در موتور وانکل برای هر وجه روتور یک عملیات احتراق صورت میگیرد، پس در 3 دور روتور ما سه احتراق خواهیم داشت که در مقایسه با موتور های خطی که برای هر احتراق دو دور میل لنگ دارند نشان دهنده قدرت خروجی بیشتری است. پشت سر هر دور محور اصلی موتور های وانکل یک احتراق صورت میپذیرد .
قدرت خروجی موتورهای وانکل نسبت به یک موتور خطی در حجم و اندازه مشابه در درجه بالاتری قرار دارد .
مخصوصا نسبت جرم موتور به قدرت این موتورها بسیار بیشتر از موتورهای خطی است .موتور وانکل

خط قرمز :

خط قرمز در موتور چیست؟
آیا تا به حال به صفحه دور موتور ماشین خود نگاه کرده اید؟

آیا توجه به نهایت دور موتور ماشین خود داشته اید؟

 خطوط قرمز رنگی که محدوده دور موتور ماکزیمم شما را مشخص کرده اند همان خط قرمز های موتور هستند .

در موتور های وانکل این خط قرمز با توجه به ظرفیت خود موتور بسیار بالاست. به طوری که برای موتور وانکل مزدا 9000 دور در دقیقه میباشد !

 (در صورتی که برای خودرو های معمولی حدود 5000-6000 میباشد)
این دور موتور بالا سبب انتقال قدرت بیشتر در موتور میگردد .

موتور وانکل

از عمده معایب موتور وانکل میتوان به مستهلک بودن ان اشاره کرد که رینگ های تیغه ای شکل خود را به طود کامل فرسوده میکرد.

یکی دیگر از این مشکل ها احتراق ناقص بود که ناشی ازنبودن  فرصت کافی سوخت، برای محترق شدن بود؛ و دیگر اینکه محفظه احتراق در حال حرکت بود! این حرکت با عث ایجاد جریانی از سوخت در حال احتراق به سمت اگزوز می شد که فرصت کافی به شعله برای پخش شدن نمی داد. این مشکل را هم توسط به کار زدن چند شمع(2 یا 3) در قسمت جرقه تا حدودی رفع نمودند تا جلوگیری از خروج هیدروکربن های سوخته نشده  کنند. در مواردی هم شرکت مزدا با انتقال پورت های سوخت و اگزوز به صفحات جانبی زمان بیشتری را برای احتراق و مکش سوخت به این موتور داد که بدین سان مصرف سوخت و آلودگی این موتور بهینه شود .

مزدا ار-ایکس 8 با حجم 1300 سی سی قدرت خروجی 232 اسب بخار را به ارمقان میاورد که به نسبت حجم موتور بینظیر است .                                 (حجم موتور پراید هم 1300 میباشد ).

آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =

آخرین مطالب

منظومه شمسی

منظومه شمسی

پربازدید ها منظومه خورشیدی سیستم سیاره ای که ما از آن به عنوان خانه یاد می کنیم در یک بازوی مارپیچی بیرونی کهکشان راه شیری

ادامه مقاله »
تلسکوپ جیمزوب

تلسکوپ جیمزوب

پربازدید ها تلسکوپ جیمزوب این چیزی است که ناسا در باره این تلسکوپ عنوان کرده است: “Webb will be the largest, most powerful and complex

ادامه مقاله »
کهکشان

کهکشان چیست؟

پربازدید ها کهکشانها کهکشان ها سیستم های گسترده ای متشکل از گرد و غبار ، گاز ، ماده تاریک و از یک میلیون تا یک

ادامه مقاله »
انرژی تاریک

انرژی تاریک چیست

پربازدید ها انرژی تاریک چیست ؟  انرژی تاریک یکی از رمز و رازهای حل نشده کیهان شناسی است. اکنون تصور می شود 68٪ از همه

ادامه مقاله »
نظریه ریسمان چیست؟

نظریه ریسمان

پربازدید ها نظریه ریسمان نظریه ریسمان نشانگر رویای اصلی فیزیکدانان نظری است ؛ توضیحی از همه نیروها و ماده در یک تصویر ریاضی . اما

ادامه مقاله »

گرانش چیست؟

پربازدید ها گرانش چیست ؟ از نیروهای بنیادی جهان ، فقط یک چیز را هر لحظه اگاهانه تجربه میکنیم : گرانش. ما به سختی در

ادامه مقاله »

ما را دنبال کنید:

درباره تِحوت

تحوت نماد خرد و آگاهی است،در میان خدایان مصر باستان خرد کامل به تحوت اعطا شد و او بود که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی و… را خلق کرده است.

تمامی حقوق این صفحه برای سایت thoth.ir محفوظ میباشد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است